Gypsophila, Baby’s Breath 'Creeping' Heirloom
Full Sun
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78004437
$2.59
Description
Delightful clusters of white and pale pink flowers bloom in late spring and early summer. This creeping variety maintains a very low habit and spreads to about 18″. Great for sunny rock gardens and low borders.
Select a location with full sun and well-drained alkaline soil. Plant after danger of frost in midspring. May be started indoors about six weeks before last frost. Keep soil evenly moist while plants are young. Mature plants are quite drought hardy.
Gypsophila repens
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common Family Name | Baby’s Breath |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Early Spring |
| Plant Life Cycle | Hardy Perennial |
| Mature Height (Range) | 1/2 - 1 foot |
| Mature Spread (Range) | under 1 foot |
| Spacing Between Rows | thin to 12" |
| Spacing in Row | 1" |
| Planting Depth | 1/8" |
| Days to Germination | 7-10 days |
| Manufacturer Number | 443 |