Phaseolus, Scarlet Runner Bean (Pole) 'Emperor' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78000392
Description
Phaseolus coccineus
Matures In: 70 days
Plant for summer beauty and reap a bountiful crop of sweet soup beans to enjoy in the fall. Scarlet Emperor produces abundant clusters of bright red blossoms on vigorous vines, followed by a heavy crop of fuzzy 6″ pods that produce beans with deep flavor.
Details
Planting & Harvesting
Seed Depth: 1″ (3cm)
Plant Space: 6″ (15cm)
Row Space: 36″ (91cm)
Sprouts In: 7-10 days
Plant in a sunny area in well-drained, average soil in late spring. Optimal soil temperature for germination is 75-95°F. Does not tolerate frost.
Eat the tender young pods, or harvest after the pods have dried for delicious soup beans. Support vigorous vines with trellis or poles.
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Vegetables |
| Common Family Name | Bean |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Harvest Time | Summer, Late Summer, Early Fall, Fall |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Spacing Between Rows | 36" |
| Spacing in Row | 6" |
| Planting Depth | 1" |
| Days to Germination | 7-10 days |
| Days to Maturity | 70 days |