Phacelia, Bluebells 'California' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78006691
Description
This hardy California native wildflower produces masses of deep blue, cup-shaped flowers with bright white stamens. Heart-shaped leaves are covered with soft white hairs. Very easy to grow in well-drained soil.
Sow in full sun and well-drained, average soil in very early spring, as soon as soil can be worked. Sow in late fall in warm climates. Start transplants indoors 6-8 weeks before last frost date. Will reseed freely and can grow in sandy, desert-like soil.
Phacelia campanularia
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common Family Name | Bluebells |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Spring |
| Plant Life Cycle | Hardy Annual |
| Mature Height (Range) | 1 - 2 feet |
| Mature Spread (Range) | 1 - 2 feet |
| Spacing Between Rows | thin to 10" |
| Spacing in Row | 1" |
| Planting Depth | 1/4" |
| Days to Germination | 8-10 |
| Manufacturer Number | 669 |