BULLY TOOLS Drain Spade with Poly D-Grip
In stock
Ready to purchase!- SKU
- 140216
$59.99
Description
DRAIN SPADE – Ideal for digging narrow trenches and clearing out ditches, but is a multipurpose tool for planting and other lawn and garden projects.
MADE TO LAST – Constructed from 12-gauge 100% Made In The USA steel, up to 30% more durable against foreign competitors; protective and durable powdered coat finish helps prevent rust and extends tool life. SMART DESIGN – Closed back provides additional strength and prevents soil buildup; spade head measures 14″ L x 5″ W x 2″ D with a total tool length of 44.5″ for the D-Grip version. CUSTOMIZABLE HANDLE – Variety of handles made from high-quality fiberglass that’s coated in a polyester veil to prevent splintering and increase strength. CUSTOMIZABLE GRIP – D-shaped polypropylene grip with a no-slip texture, designed to increase leverage and reduce hand fatigue while wide enough to accommodate work gloves. 100% Made In The USA.More Information
| Brand | Bully Tools |
|---|---|
| Manufacturer Number | 825535 |
| Tool by Task | Clean Up, Garden Planting, Soil Management |
| Tool by Type | Spade |
| Tool Length | 40" |
| Handle Material | Fiberglass |
| Handle Grip | D-grip Polypropylene |
| Head Length | 14" |
| Head Width | 5" |
| Head Material | Steel |