Cosmos 'Daydream' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78001108
Description
This elegant cosmos produces bunches of medium-sized white flowers with rosy pink centers. Lovely in summer bouquets. Very hardy and easy to grow. Attracts pollinators.
Sow in a sunny location with average soil in late spring after all danger of frost. May be started indoors four weeks before last frost. Keep young plants well watered and weeded until established. Mature plants are quite drought tolerant. Cosmos rarely needs fertilizer to produce abundant blossoms. Cut flowers regularly to extend blooming season.
Cosmos bipinnatusDetails
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common or Botanical Name | Cosmos |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Summer |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 5 - 6 feet |
| Mature Spread (Range) | 3+ feet |
| Spacing Between Rows | thin to 10" |
| Spacing in Row | 2" |
| Planting Depth | 1/4" |
| Days to Germination | 6-10 |
| Manufacturer Number | 110 |