Cosmos 'Gloria' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78003744
Description
This tall, showy annual produces an abundance of rosy-pink blossoms with contrasting crimson eyes and yellow centers. The delicate feathery foliage grows rapidly. Hardy and easy to grow. Good for dry areas and as back of garden borders.
Plant in average soil in a location with full sun to part shade in spring after danger of frost, or in the fall in mild climates. Keep young plants evenly moist and well weeded until established. Tolerates poor soil, heat, and drought. Do not fertilize. Cut flowers regularly to encourage more blossoms.
Cosmos bipinnatus
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common Family Name | Cosmos |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Summer |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 5 - 6 feet |
| Mature Spread (Range) | 3+ feet |
| Spacing Between Rows | thin to 12" |
| Spacing in Row | 2" |
| Planting Depth | 1/4" |
| Days to Germination | 6-10 |
| Manufacturer Number | 374 |