Cosmos Mix 'Sonata' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78003775
Description
Sonata’s extra dwarf habit and full-sized flowers make it perfect for borders. Colors range from white to light and dark pinks. Attracts pollinators.
Plant in average soil in a location with full sun to part shade in spring after danger of frost, or in the fall in mild climates. Keep young plants evenly moist and well weeded until established. Tolerates poor soil, heat, and drought. Sonata, unlike tall cosmos, puts on a concentrated set of blossoms early in the season. Cut back entire plant by one third to encourage another set of flowers.
Cosmos bipinnatus
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common Family Name | Cosmos |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Summer |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 1 - 2 feet |
| Mature Spread (Range) | 1 - 2 feet |
| Spacing Between Rows | thin to 12" |
| Spacing in Row | 2" |
| Planting Depth | 1/4" |
| Days to Germination | 7-10 |
| Manufacturer Number | 377 |