Solanum, Eggplant 'Black Beauty' Heirloom
Part to Full Sun or Shade
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78001375
$2.39
Description
Black Beauty is known for its large, plump fruits. Easy to grow. Use for grilling, and in soups, casseroles, and stir-fries.
Plant in rich, deep, moist soil in late spring when temperatures are consistently above 65°F. Or start indoors two weeks before last spring frost. Eggplant likes warmth and will be slow to develop in cooler temperatures. Water consistently. Harvest fruits when they reach full size (4-5″) and are deep purple in color.
Solanum melongena
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Vegetables |
| Common or Botanical Name | Eggplant |
| Sun Preference | Full-Sun, Part-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Harvest Time | Late Summer |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 1 - 2 feet |
| Mature Spread (Range) | 1 - 2 feet |
| Spacing Between Rows | 36" |
| Spacing in Row | 24" |
| Planting Depth | 1/4" |
| Days to Germination | 10-15 |
| Manufacturer Number | 137 |