Gaillardia, Blanket Flower 'Sunset Goblin'
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78001511
Description
A perennial with so many benefits! Its compact shape and widely adaptable nature make it suitable for almost any garden environment. Bright flowers in early summer, continue until hard frost.
Select a location with full sun to part shade and well-drained soil. Plant outdoors about two weeks before last frost date. Start indoors six to eight weeks before last frost date for transplants. Keep young plants evenly moist. Mature plants are quite drought tolerant. Cut back flowers as they fade to encourage blooming.
Gaillardia x grandiflora ‘Goblin’
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common or Botanical Name | Blanket Flower |
| Sun Preference | Full-Sun, Part-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Early Summer |
| Plant Life Cycle | Hardy Perennial |
| Mature Height (Range) | 1/2 - 1 foot |
| Mature Spread (Range) | under 1 foot |
| Spacing Between Rows | thin to 10" |
| Spacing in Row | 2" |
| Planting Depth | 1/4" |
| Days to Germination | 8-15 |
| Manufacturer Number | 151 |