Lablab, Hyacinth Bean Vine 'Purple' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78016751
Description
This fast-growing tropical vine will quickly cover trellises and fences. Delicate pea-like flowers become dark purple bean pods. Eye-catching foliage is bright green with purple tinged edges. Grows 10-20' high.
Select a warm location with full sun and well-drained soil amended with compost. Soak seeds in water overnight prior to planting to encourage germination. Sow in late spring or early summer after soil has warmed completely. Seeds will not germinate well in cool soil. Water consistently, but don’t let soil get soggy. Best suited for planting zones 9 and higher as it prefers warm, humid climates. Will perform as an annual in non-tropical climates. Save seed pods to sow each year. Uncooked seeds are poisonous.
Lablab purpureus
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common or Botanical Name | Hyacinth Bean |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Summer |
| Plant Life Cycle | Tender Perennial |
| Mature Height (Range) | 6 + feet |
| Mature Spread (Range) | 1 - 2 feet |
| Spacing Between Rows | thin to 12" |
| Spacing in Row | 6" |
| Planting Depth | 1" |
| Days to Germination | 14-21 |
| Manufacturer Number | 1675 |