Lactuca, Loose-Leaf Lettuce 'Red Oakleaf' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78006936
Description
Red Oakleaf’s fancy red and green leaves make it a tempting addition to any salad. It is prized for its unique shape and resistance to bolting in hot weather. Plant in thick clumps for cut and come again salads or let the large, loose heads develop by midsummer.
Lettuce prefers cool weather. Select a location with full sun or partial shade in hot areas. Sow in early spring or fall/winter in mild climates. Keep soil evenly moist for best growth. For large heads, thin regularly and give each head plenty of room to develop.
Lactuca sativa
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Vegetables |
| Common Family Name | Lettuce |
| Sun Preference | Full-Sun, Part-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Harvest Time | Spring, Fall |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 1/2 - 1 foot |
| Mature Spread (Range) | under 1 foot |
| Spacing Between Rows | 15" |
| Spacing in Row | 12" |
| Planting Depth | 1/8" |
| Days to Germination | 7-14 |
| Days to Maturity | 50 |
| Manufacturer Number | 693 |