Microgreens, Broccoli 'Calabrese' Organic
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78047311
Description
Fast growing, highly nutritious microgreens can be grown on your windowsill all year long! Broccoli microgreens have a mild flavor, perfect for salads and sandwiches.
Grow in shallow trays filled with pre-moistened potting mix. Seeds can be spaced densely at 1/8″-1/4″ apart. Press gently into potting mix and cover lightly with additional mix or with a humidity dome. Water the tray from the bottom or with a mister to prevent seeds from dislodging. Keep potting mix evenly moist, do not allow to dry out. Place trays on a sunny windowsill or under grow lights. Seeds germinate best at 75 degrees F. Warmer temperatures or insufficient airflow may encourage disease. Harvest once seedlings develop leaves, or at 1/2″-2″ tall. Use clean scissors to cut desired amount at soil level. For a continual crop, sow every 14 days.
Brassica oleracea
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Vegetables |
| Common Family Name | Broccoli |
| Sun Preference | Full-Sun, Part-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Plant Life Cycle | Indoor Plant |
| Mature Height (Range) | under 1/2 foot |
| Mature Spread (Range) | under 1 foot |
| Spacing Between Rows | 1/8-1/4" |
| Spacing in Row | 1/8-1/4" |
| Planting Depth | 1/8-1/4" |
| Days to Germination | 5-10 |
| Manufacturer Number | 4731 |