Natural Lawn Care Options
These are just some great all natural options that are not only effective, but also environmentally safe and pet friendly to help get your yard to be lush, green and healthy.
In stock
Ready to purchase!Non-burning, long-lasting, eco-friendly fertilizer adds non-staining iron and available non-leaching phosphorus along with organic matter to enhance your turf for an extended period. Contains all 15 growth elements needed to produce vigorous, healthy turf and does not dehydrate tender grass plants.
| When to Apply | Application Rate for Established Lawns |
|---|---|
| Memorial Day, mid to end of May | 32 lbs per 2,500 sq ft |
| July 4th, Canada Day | 32 lbs per 2,500 sq ft |
| Labor Day, early September | 32 lbs per 2,500 sq ft |
| Thanksgiving, mid November | 32 lbs per 2,500 sq ft |
For newly seeded turf and sod: 29lb per 1000 sq ft
What does Milorganite do? Milorganite is an all-purpose slow-release nitrogen fertilizer that safely feeds your lawn, flowers, vegetables, shrubs, and trees for up to 8-10 weeks after application.
Quick Milorganite Tips
Milorganite® Will NOT Burn Your Lawn or Plants You don’t have to worry about streaks, stripes, or accidentally burning your lawn when you use Milorganite! It contains virtually no salts, so it won’t burn your lawn, trees, shrubs, or plants, even in the hottest temperatures or driest conditions. Milorganite will not burn tender seedlings and can be used as a carrier when spreading grass seed. You don’t have to water Milorganite in; it will stay in the soil, ready to work when moisture becomes available.
Milorganite® Helps Green Your Lawn Milorganite's iron greens without staining. Grass needs iron for the long-lasting, deep, vibrant green lawn you want. Milorganite delivers organically complex iron throughout the feeding period and won’t stain concrete, unlike iron salts in some synthetic fertilizers. Read our blog, What Color Should My Grass Be?, to learn about what shade of green your lawn should be, what makes the grass green, and tips for a greener lawn.
| Safe to Use On | Annuals, Fruits, Lawns, Ornamentals, Perennials, Roses, Shrubs, Trees, Vegetables |
|---|---|
| Fertilizer Composition | Granular |
| Fertilizer Type | Slow Release (controlled release) |
| Application Rate (Newly Seeded Lawns) | 29 lb. per 1000 sq ft. |
| Application Rate (Established Turf) | 14.5 lbs. per 1000 sq. ft. |
| Brand | Milorganite |