Raphanus, Icicle Radish 'White' Heirloom
Full Sun
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78002600
$2.39
Description
Mild and crunchy, with 4-6″ completely white roots that taste similar to French Breakfast radishes. Crisp root can be easily grated as an addition to fresh salads, and tender greens are edible.
Plant every few weeks in loose, rich soil starting in early spring, or fall/winter in mild climates. Water consistently. Radishes mature rapidly. Harvest tender roots frequently, as soon as round shoulders begin to break through the soil.
Raphanus sativus
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Vegetables |
| Common or Botanical Name | Radish |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Harvest Time | Spring, Fall |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 1/2 - 1 foot |
| Mature Spread (Range) | under 1 foot |
| Spacing Between Rows | 12" |
| Spacing in Row | 2" |
| Planting Depth | 1/2" |
| Days to Germination | 5-10 |
| Days to Maturity | 30 |
| Manufacturer Number | 260 |