Raphanus, Radish 'Plum Purple' Organic Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78042866
Description
Plum Purple, with its distinctive purple color, is an ideal choice if you are looking for a high quality radish to dress up salads and vegetable platters. Holds its firm, crisp texture and mild flavor well into the season.
Plant outdoors every few weeks starting in early spring, or fall/winter in mild climates. Time your plantings to mature while the weather is cool. For best quality, radishes need to mature quickly with plenty of water. Radishes mature rapidly. Harvest tender roots frequently, as soon as round shoulders begin to break through the soil.
Raphanus sativus | Heirloom, stays crisp for weeks
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Vegetables |
| Common or Botanical Name | Radish |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Harvest Time | Spring, Fall |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Spacing Between Rows | 12" |
| Spacing in Row | 2" |
| Planting Depth | 1/2" |
| Days to Germination | 5-10 |
| Days to Maturity | 30 |
| Manufacturer Number | 4286 |