Mimosa 'Sensitive Plant' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78003904
Description
Sensitive Plant is usually grown indoors but is also used for ground cover in warm regions. The feather foliage quickly responds to touch by snapping its leaves shut! Children find them fascinating and fun. Grow in a bright window in four-inch pots.
Start seeds in four-inch pots in sterile potting soil. Place a few seeds in each pot and cover lightly. Keep plants evenly moist and warm until they emerge. Thin to one strong plant per pot when they are one-inch tall. Small, pink silky flowers are borne on mature plants.
Mimosa pudica
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Common Family Name | Sensitive Plant |
| Sun Preference | Full-Sun, Part-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Plant Life Cycle | Indoor Plant |
| Mature Height (Range) | 1/2 - 1 foot |
| Mature Spread (Range) | under 1 foot |
| Spacing Between Rows | thin to 4" |
| Spacing in Row | 1" |
| Planting Depth | 1/8" |
| Days to Germination | 7-14 |
| Manufacturer Number | 390 |