Perilla, Shiso 'Red' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78019356
Description
Milder in flavor than green Shiso, this culinary herb combines the flavors of parsley, cilantro and basil. Traditionally used for making pickled plums (umeboshi).
Plant in late spring when soil has warmed to at least 45ËšF. Start transplants indoors four weeks before last frost. Shiso prefers full sun to partial shade and fertile, well-drained soil. Water regularly, especially in hot weather. Soak seeds overnight in warm water to improve germination. Pick leaves as needed. Both flowers and leaves are edible.
Perilla frutescens
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Herbs |
| Common Family Name | Perilla |
| Sun Preference | Full-Sun, Part-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Harvest Time | Late Summer, Early Fall |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 1 - 2 feet |
| Mature Spread (Range) | 1 - 2 feet |
| Spacing Between Rows | 12" |
| Spacing in Row | 12" |
| Planting Depth | 1/8" |
| Days to Germination | 7-21 |
| Days to Maturity | 85 |
| Manufacturer Number | 1935 |