Cucurbita, Sweet Winter Squash 'Jumbo Pink Banana' Heirloom
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78019875
Description
One of the best culinary squashes, featuring large, cylindrical fruits with firm, sweet, orange flesh. Can weigh up to 50 lbs. each. Use for pies, puddings, and canning.
Plant outdoors in full sun and rich soil two weeks after last spring frost. Germinates poorly in soil temperatures below 70°F. Water consistently and feed monthly with a side dressing of compost or vegetable fertilizer. Banana squash is ripe when the the skin turns pink-orange. Harvest in dry weather when it is less than 30″ long. Cut from vine and leave a 3″ stem. Dry in the sun until the stem turns grey.
Cucurbita pepo
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Vegetables |
| Common or Botanical Name | Squash |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Spacing Between Rows | 72" |
| Spacing in Row | 24" |
| Planting Depth | 1" |
| Days to Germination | 10-14 |
| Days to Maturity | 105 |
| Manufacturer Number | 1987 |