Limonium, Statice 'Heavenly Blue' Heirloom
Full Sun
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78006790
$2.59
Description
Dense clusters of rich blue flowers on multiple branched stems. Decorative sprays of flowers turn white when dried, making it a favorite for dried flower arrangements.
Sow outdoors in a warm location with full sun and well-drained soil after all danger of spring frost. Or start indoors 6-8 weeks before last frost. Keep young plants evenly moist and well weeded. Cut stems when flowers are fully open. To dry, hang upside down in a shady area with good ventilation.
Limonium sinuatum
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common Family Name | Statice |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Summer |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 2 - 3 feet |
| Mature Spread (Range) | 1 - 2 feet |
| Spacing Between Rows | thin to 10" |
| Spacing in Row | 1" |
| Planting Depth | 1/4" |
| Days to Germination | 10-14 |
| Manufacturer Number | 679 |