Helianthus, Giant Sunflower 'Mammoth Greystripe' Heirloom Value Pack
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78004994
Description
Everyone loves this fast growing sunflower with enormous gold-yellow blossoms and edible seeds. Quickly grows to 8-10′ with minimal care. Easy to grow.
Sow in a location with full to part sun and average soil after last spring frost when soil has warmed. Sunflowers are quite drought tolerant, but will grow shorter in harsher conditions. May be started indoors four weeks before last frost date. Keep evenly moist and well weeded until plants are established. Save seeds for winter eating by hanging mature heads upside down in a cool, dry area for a few weeks. The seeds will brush off the flower head when completely dry.
Helianthus annuum
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common or Botanical Name | Sunflower |
| Sun Preference | Full-Sun, Part-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Summer, Late Summer, Early Fall, Fall |
| Harvest Time | Fall |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 6 + feet |
| Mature Spread (Range) | 2 - 3 feet |
| Spacing Between Rows | thin to 24" |
| Spacing in Row | 12" |
| Planting Depth | 1/2" |
| Days to Germination | 10-14 |
| Manufacturer Number | 499 |