Helianthus, Red Sunflower 'Velvet Queen' Heirloom
Full Sun
Out of stock
Temporarily Out of Stock- SKU
- 78012159
$2.59
Description
This dazzling branching variety produces an abundance of dark red flowers on sturdy stems. 5-6′ plants are perfect for tall borders. Easy to grow. Attracts pollinators.
Plant outdoors in spring after all danger of frost in a sunny location with average soil. Or start indoors four weeks prior to last spring frost date. Keep soil evenly moist and well weeded while plants are young. Sunflowers are heat and drought tolerant once established.
Helianthus annuus
More Information
| Brand | Lake Valley Seed |
|---|---|
| Seed Packet Type | Flowers |
| Common Family Name | Sunflower |
| Sun Preference | Full-Sun |
| Deer Resistant | No |
| Bloom Time | Summer |
| Plant Life Cycle | Annual |
| Mature Height (Range) | 5 - 6 feet |
| Mature Spread (Range) | 1 - 2 feet |
| Spacing Between Rows | thin to 18" |
| Spacing in Row | 12" |
| Planting Depth | 1/2" |
| Days to Germination | 10-14 |
| Manufacturer Number | 1215 |